Клятви кандидатів

Клятви кандидатів

Нині, коли переможець проміжних виборів в Маневицькому окрузі №23 Ірина Констанкевич очікує першого пленарного засідання Верховної Ради України, щоб скласти присягу та приступити до повноцінного виконання, саме час проаналізувати, які обіцянки виборцям давала сама Ірина Мирославівна, і що планували зробити її опоненти.

Тенденції передвиборчих програм.

Лише кілька волинських висуванців пишуть про конкретні законопроекти, над якими вони планують працювати. У більшості кандидатів – набір загальних тез.
Жоден із кандидатів у народні депутати не зазначає, в якому комітеті планує працювати у разі своєї перемоги на виборах. В ідеалі програма кандидатів повинні бути основним фактором вибору для громадян, що готові голосувати за свого представника у Верховній Раді. В українських реаліях програми - набір загальних тез. Але вони тим не менше, дають змогу зрозуміти, які теми вважаються найбільш привабливими на політичному ринку.
Кандидати в народні депутати по суті шукають роботу. Громада наймає переможця перегонів як народного депутата, щоб він працював у Верховній Раді у конкретному комітеті й напрацьовував разом з колегами та помічниками законопроекти, які дали б змогу полегшити життя громад і допомогти їхньому розвитку. Коли шукають роботу, то зазначають, на якій позиції і де хотіли б працювати. Так от, жоден з кандидатів в народні депутати на Волині (23 округ) не зазначив, в якому комітеті він себе бачить.
У 23-ому окрузі кандидати роблять ставку на «вічні» теми – соціальна допомога, підвищення якості освітніх та медичних послуг, але не забувають приправити їх питаннями на злобу дня. Зокрема, найпопулярнішим пунктом програми є допомога бійцям АТО – ця теза зустрічається у 11 з 19 кандидатів, випередивши проблеми освіти, медицини та неякісного дорожного покриття. Поширеною є обіцянка завершити люстрацію та очистити правоохоронні органи, що міститься у 7 програмах на окрузі.
Оскільки округ є сільським, то кандидати не можуть дозволити собі обійти увагою проблеми аграріїв. П’ятеро кандидатів хочуть запровадити дотації на підтримку сільгоспвиробників і стільки виступають за подовження мораторію на продаж землі.
Специфічно волинські проблеми відносно рідко потрапляють у програмні документи претендентів на депутатський мандат. Лише проблема незаконного видобутку бурштину, що протягом кількох останніх місяців не сходить зі шпальт місцевих видань і просочилася на загальнонаціональний рівень, знайшла відгук у серцях чотирьох кандидатів. До слова, всі інші екологічні проблеми регіону, зокрема неконтрольована вирубка лісу, згадуються у програмах лише тричі.

Що пропонували фаворити?

Попередніми лідерами на окрузі були переважно представники популярних у регіоні партій та кілька самовисуванців. 
Представниця «УКРОПу» Ірина Констанкевич пропонувала своїм виборцям програму, що складається з 8 основних пунктів. Здебільшого обіцянки стосуються соціальних програм та виплат. Констанкевич обіцяє розбудовувати мережу шкільних та дошкільних закладів, збільшити фінансування медицини, надати пільги «чорнобильцям», бійцям АТО та іншим соціальним категоріям. Фермери, на її думку, повинні отримати дотації, а податкові надходження мають бути перерозподілені на користь регіонів.
Програма Людмили Кирди формулювалася у руслі гасел, що підтримувалися партією «Батьківщина» на останніх парламентських та місцевих виборах. У першому ж абзаці вона обіцяла вдвічі підвищити мінімальну зарплату та не допустити зростання тарифів. У парламенті пані Кирда готувалася також боротися з офшорами, та закликає заборонити приватизацію стратегічних підприємств. Як і в програмі конкурентки з «УКРОПу», в цій програмі знайшлося місце обіцянкам соціальних виплат, збільшенню фінансування освітньої та медичної сфери. Чи не єдиним програмним пунктом, що безпосередньо стосується Волині, був намір законодавчо врегулювати проблему видобутку бурштину.
Юрій Кулачек (БПП «Солідарність») зробив ставку на військовий компонент програми. На його думку, «сьогодення вимагає визнання пріоритетним питання збереження цілісності країни». Відтак, пріоритетами для Кулачека стало збільшення фінансової підтримки війська, реформи ЗСУ, прокуратури, СБУ та судової системи. Родзинкою програми слід вважати намір кандидата добитися того, щоб фінансовий тягар відновлення зруйнованої війною інфраструктури Донбасу ліг на Росію.
Кандидат від «Свободи» Олександр Пирожик вирішив не вирізнятися на тлі своїх побратимів, і подав до ЦВК програму із таким самим текстом, що й у висуванців партії Олега Тягнибока на інших округах. Документ називався «Українська перемога» і вибудовується навколо чотирьох основних програмних засад: очищення влади, забезпечення обороноздатності, подолання олігархії та збереження національної гідності. Поряд з обіцянками, що зустрічаються й у інших кандидатів – допомога бійцям АТО, люстрація, деофшоризація, прогресивне оподаткування, і т.д., тут міститься традиційний свободівський заклик до повернення графи «національність» у паспорт та вимога позбавляти громадянства за антиукраїнську діяльність.
Вимоги програми кандидата-радикала Сергія Були виявилися ще розмитішими, ніж вимоги інших претендентів на депутатський мандат. Він обіцяв взяти корупцію на вила, провести люстрацію, підтримку селу і добробут людям. Децентралізація, підтримка малого бізнесу, скорочення чиновницького апарату і повернення грошей з офшорів – весь «джентельменський набір» обіцянок звичайного кандидата тут присутній.
Дещо осторонь від програм інших основних кандидатів стояв текст самовисуванця Федора Веніславського. На відміну від своїх суперників, що здебільшого схильні до соціального популізму, харківський експерт-конституціоналіст надавав перевагу популізму ринковому. Поряд із антикорупційним компонентом, що присутніх і в конкурентів, пан Веніславський закликав створити на Волині вільну економічну зону, скасувати мита на ряд імпортних товарів (в т. ч. автомобілі та медикаменти), зменшити податки та «втручання бюрократів у діяльність підприємців». Безпосередньо на Волині кандидат хотів розвивати місцеву транспортну інфраструктуру та захищати підприємців від рейдерства та свавілля з боку влади.
Остап КУЧМА, аналітик «ЧЕСНО».
Фото Сергія ШРАМЧУКА.

Від редакції. Таким чином, переможець виборів, народний депутат України Ірина Констанкевич у своїй роботі зосередиться, насамперед, на виконанні власної передвиборної програми. Але й обіцянки основних конкурентів теж треба врахувати: там хоч і в невеликій кількості, але є раціональне зерно.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

Піду на війну в перших лавах (14) - 35.9%
Для цього є армія, прикордонники, поліція і СБУ (7) - 17.9%
Буду підпільником (7) - 17.9%
Ми приречені на поразку (3) - 7.7%
Мене це не стосується (5) - 12.8%