Швидкі чорно-білі партії

Швидкі чорно-білі партії

Минулої суботи у Луцьку відбулося урочисте відкриття ІV Міжнародного фестивалю з шахів, приуроченого героям Небесної сотні.
 Але вже напередодні силами помірялися любителі цієї захоплюючої гри, на яку прибуло понад 250 учасників, у їхньому  числі – чимало дітей шкільного віку. Змагалися в бліц-партіях тривалістю 3 хвилини. Гостей фестивалю гостинно прийняв Луцький коледж Національного університету харчових технологій, котрий очолює Ігор Корчук.
Це своєрідне свято, інформаційним супроводом якого опікується обласна організація Національної спілки журналістів України, проводиться під егідою обласної Федерації шахів. З її очільником, до речі, членом НСЖУ та відомим меценатом Володимиром Вдовенком ми поспілкувалися першого дня змагань.
– Володимире Васильовичу, ознайомте детальніше наших читачів із організацією цих змагань, хто був ініціатором їх проведення?
– Це вже четвертий міжнародний фестиваль, присвячений пам’яті Небесної сотні. Має на меті вшанувати тих людей, які віддали своє життя за нашу Незалежність, за нашу принциповість у виборі європейського шляху розвитку. Хочемо, щоб наші державні мужі не забували про мрії людей, котрі стояли на Майдані, і робили усе від них залежне, аби зрештою привести країну до європейських цінностей та забезпечити кожному достойне заможне життя. А основна ціль нашого фестивалю – популяризація шахів як серед дітей, так і дорослого населення. Я, вважаю, що Україна є шаховою державою. Декілька разів ми були призерами, а також чемпіонами світу на шахових олімпіадах. Представники нашої держави – і від сильної, і від слабої статі – зі швидких шахів та бліців ставали і чемпіонами світу. Серед них, скажімо, наша Марія Музичук, львів’янка. Зараз за цей титул у Тегерані бореться її сестра. Будемо сподіватися на добрий результат.
Але повернемося до нашого фестивалю, для участі у якому зареєструвалося 254 учасники. Серед них 11 гросмейстерів, у тому числі 2 жінок, 10 – міжнародних майстрів з шахів. Склад досить солідний, є гравці з інших держав – Угорщини,  гросмейстер з Чехії Олексій Кислинський, який має українське походження. Приїхали наші сусіди-білоруси, 2гравці з Польщі, є також представники з Молдови та Росії. Наше шахове товариство у цьому випадку поза політикою.
– Скажіть, будь ласка, кому належить ідея проведення подібних шахових турнірів на теренах нашого краю?
– Авторство належить шаховій Федерації Волині. Ось тільки морально важко усвідомлювати, що проводимо турніри у пам’ять про загиблих, про тих людей, хто ціною власного життя прагнув зробити Україну найкращою країною. На жаль, їхні надії знівелювали сучасні політики та високопосадовці. Фестиваль – це ще одна хороша нагода для популяризації цієї захоплюючої гри.      
– Якщо відверто, я навіть не сподівався побачити таку кількість дітей на цьому фестивалі...
– Любителів цієї інтелектуальної гри з кожним роком стає все більше. Посидіти за шахівницею люблять науковці, педагоги, лікарі, інженери, бізнесмени і т. д. Словом, люди різних професій. За моїми спостереженнями, люди, які чогось досягли у житті, в дитинстві грали шахи. Говорю про любительській спорт, а не професійний. Зрозуміло, що вся країна не сяде за шахівниці. Але ця гра точно розвиває логічне мислення.  
– Іноді любительський спорт переростає у професійний. Подібних прикладів і у вітчизняній, світовій практиці немало.
– Це надзвичайно добре. Ми маємо гордитися, коли з учорашнього любителя виростає професіонал з високими спортивними титулами. Ще більш приємно, якщо до цього і ти приклав свою руку. Ми ж зараз цілком закономірно пишаємося успіхами нашого Василя Іванчука, вихованця львівської шахової школи. У свій час він також починав як любитель, а торік став чемпіоном світу з бліцу, швидких шахів. А це ж престиж і для країни на міжнародному рівні.
Хоча, якщо відверто, держава не дуже підтримує спортсменів та дбає про розвиток спорту. Добре, що знаходяться меценати, які прагнуть заповнити цю прогалину. На жаль, профінансувати стовідсотково потреби цієї сфери вони не в силі. У Союзі колись у спорт робилися значні фінансові вливання. Було б добре взяти цей добрий приклад на озброєння сучасним державним керманичам. Бо на голому ентузіазмі далеко не заїдеш. Громадськості не під силу підняти на належну висоту, з дозволу сказати, спортивно-мистецьку галузь, до якої відношу і шахи.
– Скільки часу триватиме ваш фестиваль?
– Фестиваль триватиме три дні. Спочатку всі зіграють у бліц, потім почнуться швидкі шахи, турніри з яких продовжаться у суботу та неділю. На бліц дається 3 хвилини плюс 2 секунди на кожен хід. На рапід (швидкі шахи) додається 10 секунд. 
– Які призи чекають переможців?
– Якщо порівнювати з сьогоднішніми зарплатами в Україні, то призи, вважаю, досить солідні. Через це і склад такий міцний і така значна кількість учасників. Перше місце у рапіді оцінено в 10 тис. грн, друге – 9 і третє відповідно 8 тис. грн. У бліці та рапіді буде 54 призові місця. Будуть відзначені діти різних вікових категорій від 10 до 16 років. Грошові винагороди отримають і титуловані шахісти, а також інваліди, які беруть участь у змаганнях.
– Сам голова Федерації бере участь у шахових змаганнях?
– Сам голова (сміється) бере участь в організації шахових баталій на фестивалі.
– Скільки членів нараховує шахова Федерація Волині і чи часто відбуваються турнірні бої на теренах нашого краю?
– Поки що у її складі дещо більше сотні членів. Щодо змагань, то проводимо їх достатню кількість. Практично до кожного знаменного свята організовуємо якісь турніри чи чемпіонат на кубок області. У міру можливостей посилаємо дітей на чемпіонати України. У нас підростає дуже розвинута дівчинка Антоніна Самолюк. Вона уже ставала призеркою з рапіду та бліцу в Україні серед дітей віком 12 – 14 років. Родом вона з Любомля. Має також непогані задатки з математики, німецької мови, бере активну участь у шкільних олімпіадах, азартно грає у теніс. Видно, що дитина всебічно обдарована.
Недавно змагання з шахів проводили на луцькому підприємстві «Модерн -експо». У їхній організації допомагали члени нашої Федерації. Зібралося багато учасників. Я був приємно вражений такою мудрою ініціативою керівництва на чолі з Петром Пилипюком. Звичайно, рівень таких змагань бажає бути кращим, але суть в іншому – працівники знаходять для себе можливість гарно відпочити та поспілкуватися у неформальній обстановці з однодумцями. Подібні заходи краще згуртовують трудовий колектив. Подібні заходи потрібно лише вітати. Я порадив їм, щоб до таких змагань залучали ще й дітей працівників підприємства. Хай дитина зіграє з батьком,  краще більше часу побуде з ним, ніж на вулиці, де на неї можуть чекати якісь небезпеки. Від того кращими стануть стосунки і в сім’ї. Крім того, діти отримуватимуть розумовий розвиток. Адже шахи це стимулюють.
– А ось змагання на першість якогось міста Федерація проводила чи це у планах на майбутнє?
– Між містами поки що не спромоглися організувати, але на першість міста шахові турніри проводилися у Ковелі, Нововолинську. Часто за шахівниці у вихідні дні сідають лучани.
– Що Ви можете сказати про господарів змагань, які надали місце для проведення нинішнього фестивалю?
– Мені тільки лишається висловити їм велику подяку та побажати добра й здоров’я усьому колективу, у тому числі і його керівнику Ігорю Корчуку.  Адже Луцький коледж Національного університету харчових технологій дуже багато робить для популяризації шахів. Тут з цього виду спорту створено гурток, якому ми презентували кілька комплектів шахів та електронні годинники. Вони пішли назустріч нашому проханню, гостинно нас прийняли, створили дуже прекрасні умови для учасників, організували похідні харчові пункти на поверхах, де можна скуштувати бутерброд, тістечко, випити чаю чи кави. У цьому закладі чудова їдальня, можливо, одна з кращих у місті, де працюють висококласні кухарі. Саме тут їх навчають і забезпечують цими професіоналами ресторани, кафе, бари та інші заклади міста. Ще раз дякую колективу і керівництву коледжу за їх гостинність.
Володимир ПРИХОДЬКО.
На фото: ігрові моменти фестивалю.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 8.8%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (21) - 61.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (6) - 17.6%
Мене це не стосується. (2) - 5.9%