Василя Чепелюка вшанував… Василь Чепелюк

Василя Чепелюка вшанував… Василь Чепелюк

Як на Волинське Полісся гітлерівські десантники приземлилися. І – були вщент розбиті відділом УПА!


До 75-річчя створення Української повстанської армії 15 жовтня ц. р. у с. Холоневичі Ківерцівського р-ну вдруге відбувся фестиваль повстанської пісні «Криївка Перця».

Шлях до цього фестивалю був довгим і тернистим. Але після років пошукових робіт у серпні 2014 р. із ініціативи головного редактора «Волинської газети» Володимира Данилюка та за підтримки свободівця, тодішнього начальника облуправління лісового та мисливського господарства Василя Мазурика на Перцевій горі в лісовому масиві біля с. Липне Ківерцівського р-ну було встановлено та урочисто відкрито пам’ятний знак на місці героїчної загибелі в нерівному бою з опергрупою МГБ і головорізами з 227-го стрілецького полку МВД СССР надрайонного провідника ОУН, керівника боївки УПА Цуманського р-ну Василя Чепелюка (псевдо «Перець»).

Чин освячення тоді провів митрофорний протоієрей Цуманської округи УПЦ Київського патріархату отець Тарас Манелюк. Власне, це й закономірно, що ці дві людини знову були на цій території Ківерцівщини, щоб віддати шану героям УПА та послідовникам боротьби за Українську самостійну соборну державу в наш час.

А причина була більш ніж вагома: з ініціативи адміністрації Ківерцівського національного парку «Цуманська Пуща» вже вдруге поспіль проводиться велелюдний фестиваль «Криївка Перця». Торік він був на околиці с. Липне, неподалік якого у криївці підірвав гранатою себе та невідомого бойового побратима Василь Чепелюк у далекому 1952 р., а нині – в рідному селі «Перця», де він народився і в пам’яті мешканців якого назавжди залишився 30-річним відчайдухом…

На почесному місці біля старого маєтку польського пана Генріха Керни, де в роки Другої світової війни перебував гарнізон військ МВД, а потім функціонувала стара лікарня, знаходилася єдина донька Василя Чепелюка Лідія Літвінцова. Саме їй із нагоди 75-річчя було вручено подарунок від народного депутата України від Маневицького округу №23 Ірини Констанкевич.

Але спочатку була реконструкція бою відділу УПА з підрозділом гітлерівських десантників. У відтворенні військово-історичної групи «Азимут» жорстока сутичка тривала понад 30 хв. і, на відміну від минулорічного дійства (тоді за сценарієм гору взяли енкаведисти), завершалася повною перемогою повстанців.

Зрозуміло, що емоцій у глядачів було понад вінця, тож і фотографувалися всі з екзотичними персонажами залюбки.

Головною ж подією став концерт, який забезпечила адміністрація КНПП «Цуманська пуща» на чолі з директором національного парку Ігорем Квачем.

Особливо хвилюючими виявилися пісні у виконанні народного артиста України Василя Чепелюка, уродженця с. Холоневичі. Мало того: «Перець» (Василь Чепелюк) – далекий родич Василя Адамовича, тож пошанування героїв-повстанців у його виконанні – глибоко символічне і повчальне… Тим паче, що в народного артиста чимало інших рідних полягло в лавах УПА…

Василь Чепелюк не був би самим собою, якби не приготував для земляків приємний сюрприз: після закінчення виступу подарував місцевому Будинку культури свій концертний баян!

Не менш захоплюючим став виступ Заслуженої артистки України Алли Опейди і Заслуженого працівника культури України В’ячеслава Судими, аматорських колективів цього та навколишніх сіл.

Перед присутніми також виступив Цуманський селищний голова Анатолій Дорощук: в процесі створення ОТГ с. Холоневичі долучається до смт Цумані, тож його присутність на дійстві була доречною та символічною.

А на завершення велелюдного дійства, котрого не міг зіпсувати навіть рясний дощ, учасників «Криївки Перця» – 2017 чекали українська народна кухня (її родзинкою став козацький куліш у гігантському казані), вогняна ватра та українська дискотека.

Символічно, що керівники органів влади Ківерцівського р-ну цю подію дружно проігнорували.

Сергій ПОЛІЩУК.

На фото автора: після реконструкції бою в с. Холоневичі.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (67) - 15.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (203) - 45.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (118) - 26.6%