ОТГ-руїна по-рожищенськи

ОТГ-руїна по-рожищенськи

Чому в районі створили лише одну об’єднану територіальну громаду, а райцентр скоро може зникнути з адміністративної карти області?

Процес добровільного гуртування громад в більші та успішніші структури завершується 1 січня 2020 р. Після цього центральна влада «кроїтиме» їх на власний розсуд, і чого можна очікувати від столичних столоначальників, яким, за великим рахунком, байдуже, кого з ким об’єднають, здогадатися не важко.
Тому в області з останніх сил намагаються хоча б щось змінити на краще, розуміючи, що створена ОТГ в 2019 р. має шанс отримати достатньо вагому фінансову підтримку з Державного бюджету, тоді як у наступному році розраховувати доведеться лише на самих себе…
На Волині є кілька хронічно відстаючих районів. Про біди з відсутністю ОТГ в Камінь-Каширському «Волинська газета» розповідала детально. Тепер час звернути увагу на ще одну неблагополучну територію – Рожищенський. Ніби й під боком в успішного Луцького знаходиться, а, як казав ще на початку 2005 р. один із «помаранчевих» голів райдержадміністрацій, «хто б тут не працював – толку не буде, бо замість підтримки на кожному кроці підніжка»…
Отже, за три з половиною роки в Рожищенському р-ні спромоглися утворити лише одну Копачівську ОТГ, а ще дві сільради ухвалили рішення приєднатися до ОТГ Луцького р-ну. Крім цього, в районі не виявилося жодної сільради, яка б дала згоду на об’єднання з райцентром!
Про це повідомила Тамара Зубенко, консультант Волинського регіонального відділення Асоціації міст України.
Зі слів міського голови м. Рожище В’ячеслава Поліщука, він тричі надсилав пропозиції сусіднім сільрадам щодо створення Рожищенської міської ОТГ, але стільки само чув у відповідь – «Ні». Тож тепер він має намір чекати пропозицій вже від сусідів… Щоб якось встигнути поправити вкрай невтішну ситуацію, в Рожищенську райдержадміністрацію недавно приїхали консультанти Офісу реформ АМУ (діє у Волинському РВ АМУ в межах проекту «ПУЛЬС») Валентин Малиновський та Василь Гром.
Що люди це серйозні, досвідчені і кваліфіковані, сумніватися не доводиться. Валентин Малиновський – доктор наук, один із найкращих експертів у сфері історії та сьогодення місцевої влади. Та й родом сам із цього району, тож до земляків прибув як голуб миру. А Василь Гром свого часу очолював фіну правління в облдержадміністрації, про кругообіг грошей між бюджетами може розповісти на молекулярному рівні…
Зрозуміло, що в зустрічі взяли участь голова райдержадміністрації Інна Гайворонська, котра зі своїм апаратом фактично завалила процес створення ОТГ у підвідомчому районі, заступник голови райради Раїса Кучмук (досвідчений управлінець, була депутатом облради та очолювала обласну Службу зайнятості), міський голова В’ячеслав Поліщук, а також голови окремих громад, громадські лідери, представники мас-медіа.
«Консультант з правових питань Валентин Малиновський наочно показав досягнення волинських ОТГ, утворених у 2015-2016 рр. 
– Допоки ви очікуєте невідомо чого, інші, що не побоялися спробувати жити по-новому, динамічно розвиваються. Зокрема, ОТГ Ковельщини за 3 роки отримали від держави майже 40 млн грн  інфраструктурної субвенції. Натомість, більшість рожищенських сільрад із мізерними бюджетами і надалі ледь зводять кінці з кінцями: не можуть утримувати існуючі об’єкти, окремі з яких доведені до жалюгідного стану. Чого ви очікуєте? Подальша невизначеність лише погіршуватиме й так критичну ситуацію, – наголосив Малиновський.
Як зазначив Василь Гром, консультант з бюджетних питань Асоціації міст України, «сукупний бюджетний ресурс зведеного бюджету, що включає не реформовані територіальні громади і районний бюджет має середню по області бюджетну забезпеченість». 
– Більше половини цього ресурсу зосереджено в районному центрі – місті Рожище, а у значної частини сільських рад дохідна база протягом останніх років продовжує залишатися дуже низькою. За таких умов потрібно досить виважено підійти до визначення формату об’єднання територіальних громад, причому ця важлива організаційна робота вимагає першочергового врахування прогнозної фінансової забезпеченості майбутніх ОТГ, – зазначив Василь Гром. 
Він також додав, що на його думку, цю важливу роботу потрібно було скоординувати в районі ще на початку процесів децентралізації, щоб результат роботи став основою пропозицій району для формування Перспективного плану. Консультант-«ПУЛЬСовик», звернув увагу присутніх на те, що чергова зустріч вкотре зводиться до «непідкріплених фінансовими розрахунками, порожніх розмов щодо неспроможності об’єднання», – деталізував портал «Район. Рожище». Василь Гром вкотре запропонував розглянути можливі варіанти утворення ОТГ, але одночасно моделюючи їх прогнозні місцеві бюджети, визначити максимально можливі варіанти, формування таких громад. Консультанти ПУЛЬСу, як запевнив Василь Гром, готові з цього питання надавати кваліфіковану допомогу.
– На сьогодні у вас часу більше, ніж достатньо,– сказав Василь Гром, слова якого цитує «Район. Рожище», – адже через ваше багаторічне зволікання об’єднаний бюджет вам світить лише у 2020 році… 
Як відреагували на це голови та секретарі існуючих сільрад, сказати важко. Чим пояснювала інертність та, по суті, бездіяльність державної виконавчої влади району в цьому процесі Інна Гайворонська, котру ще під час представлення на посаді Володимиром Гунчиком зустрів мітинг протесту, теж не ясно. Ну, а що райраді вигідно, аби було поменше ОТГ, бо в такому випадку в неї залишається хоч якийсь фінансовий ресурс для забезпечення делегованих повноважень, то це також очевидно.
Утім, процес пішов. Про затвердження висновку Волинської обласної державної адміністрації щодо відповідності Конституції та законам України проєктів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад йдеться у розпорядженні від 10 вересня т. в. о. голови облдержадміністрації Олександра Киричука підписав розпорядження, котрим погоджене добровільне об’єднання територіальних громад с. Доросині, Кияж Доросинівської сільради Рожищенського р-ну, с. Вічині Вічинівської сільради, с. Береськ Береської сілради, с. Ворончин, Студині Ворончинської сільради, с. Немир, Раймісто Немирської сільради у Доросинівську сільську ОТГ із адміністративним центром у Доросинях, де, до речі, тривалий час узагалі немає сільського голови.

Світлана КОМА.

На фото Романа УСТИМЧУКА і порталу «Район. Рожище»: старий трактор на постаменті в м. Рожище як символ допотопності процесу створення ОТГ; Валентин Малиновський і Василь Гром; Раїса Кучмук серед учасників наради; у центрі с. Доросині, яке стане центром другої в районі ОТГ.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

Піду на війну в перших лавах (14) - 40%
Для цього є армія, прикордонники, поліція і СБУ (6) - 17.1%
Буду підпільником (6) - 17.1%
Ми приречені на поразку (2) - 5.7%
Мене це не стосується (5) - 14.3%