…По самі вуха!

…По самі вуха!

Чому українсько-білоруський кордон громадяни Росії перетинають без черги?

Ратнівський пункт пропуску «Доманове» входить до складу митного посту «Доманово» Ягодинської митниці з офісом у Любомльському р-ні. Але якщо не формально, а реально подивитися на цю державну структуру, то складається враження, що вона входить не до Державної фіскальної служби, а в первіснообщинний лад.
Але про все по черзі.
Дорога сполученням Е-85 від м. Ковеля невблаганно веде до смт Ратне, а потім – до самісінького кордону України з Республікою Білорусь. Попри її державне та стратегічне значення, служить людям як убога сиротина: капремонту не бачила десятиліттями, а т. зв. ямковий перетворив її на допотопну пральну дошку з хвильками горбочків та вибоїн…
Людям зі слабкою самоконцентрацією краще не дивитися на інфраструктуру пункту пропуску «Доманове», що неподалік однойменного села на Ратнівщині. Митники і прикордонники, які тут працюють, мабуть, уже звикли, що сервісної зони як такої фактично не існує, а їхні службові приміщення – як картинка з «лихих 90-их».  Це – міжнародний пункт пропуску «Доманове» в Ратнівському р-ні Волині на кордоні з Білоруссю... В Україні, яка прагне в Євросоюз, але обіс....ся по самі вуха...
За документами, крім радіологічного, митного та прикордонного контролю, цей пункт пропуску може здійснювати санітарний, фітосанітарний, ветеринарний, екологічний контроль та контроль Служби міжнародних автомобільних перевезень. Але якщо зі своїми функціями щодо громадян і транспортних засобів, які саме тут їдуть або повертаються з Білорусі, він якось справляється, то в усьому іншому він – серед безнадійних аутсайдерів. На МАПП, через який щодня возять товари на мільярди грн, навіть громадський туалет – не в жахливому, а в небезпечному для здоров’я людей стані! Хто з міністрів і місцевого начальства тут хоч раз справляв нужду? Чи виїдав очі їхнім жінкам аміак у боксі з буквою «Ж»? Де правонаступник санстанції, яка мала вже давно закрити цей гадюшник?!
І дійсно: в споруді, накритій шифером, є сектори з буквами «М» і «Ж». З цілком зрозумілих причин, у другий я не заходив. Але в чоловічій вбиральні – армагедон. Двері вибиті, екскременти нагаджені по підлозі двох кабінок, одна з яких узагалі без дверей. Стара раковина умивальника тяк-сяк висить на стіні, де попадала облицювальна плитка. Кран відсутній, то й вода не біжить. Про мило, рушник чи туалетний папір узагалі говорити не доводиться.
Словом – повний і хронічний жах! І він триває роками…
«Невже нічого не змінилося за 10 літ, як я була шокована тою картиною?! Мені аміак очі не виїв – я не наважилася туди зайти… – відреагувала на повідомлення в соцмережах відома волинська журналістка Ольга Жарчинська.
Зрозуміло, що доки влада бездіє, заходити всередину смороду та царства мух  на «Домановому» мало кому хочеться. Тому мандрівники справляють нужду просто неба. Де кому припекло і в якому місці хто захоче…
Чому так відбувається?  Колишній начальник департаменту інфраструктури та туризму облдержадміністрації Іван Мирка пояснив:
«Згідно з постановою КМУ вони мали кошти на модернізацію всього. Це виходило з тої самої теми, що 50% перевиконання на дороги. Але за 5 років так нічого і не зробили. Що вони закупляли за ці кошти, не знаю».
Проте не тільки антисанітарія вражає на МАПП «Доманове-Макрани». Перетинаючи кордон із Білорусі та ввічливо спілкуючись із білорусами, фіксуєш, як цікаво змінюються транспортні потоки. Якщо в білоруському пункті пропуску без черги окремою смугою їдуть їхні транспортні засоби, російські та інших держав Митного союзу, то на українській землі українські громадяни знову потрапляють у загальну чергу.
Але спостерігаєш дивне ноу-хау. Ось машина з російськими номерними знаками і громадянами РФ прямує в нашу державу по «червоному коридору», що передбачає підвищений рівень контролю. Натомість представники країни-агресора без черги (на підставі якоїсь таємної інструкції?!), минуючи громадян України, йдуть на прикордонне та митне оформлення поза чергою! А один із білорусів, що прибув на «Доманове» в хвіст черги, навіть не виходячи з автівки, по саму стелю завантажену якимись товарами, навіть не виходячи з салону, одним із перших отримав пакет документів і швидко поїхав у бік смт Ратне…
Пункт пропуску «Доманове» показав, що ініційовані новим Президентом України Володимиром Зеленським та щойно обраним Прем’єр-міністром Андрієм Гончаруком реформи на українсько-білоруському кордоні навіть не починалися. Живемо «по-старо-новому»… Обгадилися по самі вуха і робимо вигляд, ніби це не гівно з сечею, а французькі духи.

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото автора: туалет типу сортир на МАПП «Доманове»; ось тут громадянам різних країн доводиться справляти нужду; російські громадяни оформлюють документи поза чергою; з «червоного коридору» – в обхід усіх інших.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (10) - 12.2%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (41) - 50%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (18) - 22%
Мене це не стосується. (10) - 12.2%