Чорні сліди червоних карателів

Чорні сліди червоних карателів

Пам’ятник на честь сталінських душогубів стоїть, а вшанувати їхніх жертв – руки не доходять…

У сусідньому м. Дубно знайдено черговий доказ військових злочинів сталінського тоталітаризму: під мурами колишньої тюрми знову виявлено 29 людських останків…
Як і нещодавно під стінами колишньої тюрми НКВД у м. Луцьку, де було виявлено останки масових розстрілів в’язнів гітлерівсько-радянської війни, у сусідньому райцентрі Рівненщини під час проведення земляних робіт знайшли черговий доказ антилюдяності сталінського тоталітарного режиму.
Неподалік від тюремної стіни в одній із виритих ям пошукова група знайшла 19 людських останків. Серед них: троє жінок, решта – чоловіки. 
«У чотирьох осіб видно кульові поранення в голову. За попередніми оцінками експертів, у жертв цілились не впритул. Під час розкопок виявлені речі в’язнів Дубенської тюрми – чоботи, гребінець, ґудзики», – зазначають колеги з «Радіо Свобода».
Антрополог Інституту археології Національної академії наук Ольга Мінейко додала деталей:
«Людські останки, які ми виявили, з зігнутими руками і ногами, що свідчить про термін здійснення поховання до 3 днів після розстрілу. Після досліджень ми зможемо дізнатись, як харчувались в’язні, якого зросту були, якої тілобудови, чим займалися до ув’язнення, по кістках можемо встановити до якої етнічності належала та чи інша людина. Оскільки певним групам були притаманні особливі антропологічні ознаки. На цій території жили українці, поляки, євреї, було і населення німецького походження».Отже, ще одне підтвердження: в ніч із 24 на 25 червня 1941 р. карателі з НКВД перед відступом жорстоко розправилися з в’язнями фактично всіх тюрем Західної України, зокрема, луцької та дубенської, де, за різними оцінками, вбито від 230 до 527 людей. Загалом, за інформацією Українського інституту національної пам’яті, протягом двох тижнів від початку війни радянська влада вбила щонайменше 22 тис. людей, яких переслідувала за національну свідомість і політичні переконання.
Німецький підрозділ прибув у Дубно 26 червня 1941. З допомогою свідчень місцевих жителів вермахтівці і польова жандармерія з’ясували, що напередодні за дорученням комісара НКВД Якова Винокура та його безпосередньої участі в Дубенській тюрмі розстріляли до 400 політв’язнів. 27 червня 1941 р., зайшовши на територію в’язниці, німецькі офіцери і солдати побачили там місцевих жителів, які шукали своїх рідних, вивозили їхні понівечені тіла. Скрізь були вбиті і проколоті багнетами тіла чоловіків, жінок, юних дівчат, тюремна підлога була в крові. Згідно з документами і спогадами жителів, у тюрмі енкаведисти жорстоко катували людей», – зазначає «Радіо Свобода».
Петро Яковчук, ветеран журналістики з м. Добно, написав: «Я попросив дружину організатора розстрілу в’язнів Дубенської тюрми, старшого лейтенанта держбезпеки Якова Винокура згадати, чим він займався уночі з 24 на 25 червня 1941 р. 
– Звечора голова Рачинської сільради повідомив, що до нього приходили місцеві ОУНівці Кривчуни – розпитувати про військовий аеродром, і він виїхав туди...– А потім? Адже всі працівники райкому партії, НКВД, міліції чекали його на стадіоні, щоб вирушати в евакуацію, а його одного не було.
 – Дорогою  з Рачина він заїхав у тюрму, щоб розібратися з в’язнями, серед яких було багато націоналістів...
Це інтерв’ю відбувалося на початку 1980-х років. Я тоді гадки не мав про розстріли, тому не уточнював, як саме начальник райвідділу НКВД Яків Винокур «розбирався з в’язнями». Цікавився, чому він тратив дорогоцінний  час на тюрму, знаючи, що німці уже зайняли Вербу та Демидівку і будь-якої миті можуть увірватися в Дубно.  
Винокурова дружина з гордістю підкреслила, що він був надзвичайно відданий радянській владі і люто ненавидів її ворогів». 
Важлива деталь: жінка зуміла благополучно перебути гітлерівську окупацію, ніхто не помстився їй за страхітливі злочини її чоловіка-енкаведиста, і дожила до глибокої та ситої старості саме в м. Дубно…
А от душогубам із НКВД на чолі з Яковом Винокуровим поталанило набагато менше. Через те, що він «затримався» у в’язниці, автомобільна колона з працівниками  райкому партії, міліції, НКВД не змогла вчасно виїхати з  м. Дубна і потрапила під обстріли німецьких автоматників, які встигли захопити Луцьке перехрестя біля с. Панталія. До нього вони прибули з боку м. Луцька, який уже був захоплений Вермахтом.Там знайшли  смерть і організатор вбивства в’язнів 35-річний Яків Винокур та всі його соратники. Дивно, але вже в часи Незалежності України на цьому місці було відновлено монумент загиблим у боях із «німецько-фашистськими окупантами», не вказуючи, що під каменем лежить прах жорстоких карателів із НКВД, які поплатилися за свої звірства щодо в’язнів тюрми в м. Дубно власним життям…
Пошуково-меморіальний центр «​Доля»​ продовжив роботи на місці злочину тоталітарного режиму, знайшовши під бетонною плитою ще 10 скелетів. На місці віднайдених останків людей побувала поліція, до якої міська влада звернулася з заявою відкрити кримінальне провадження:  це дало можливість провести судово-медичну експертизу. Встановлено: вбиті – віком від 17 до 57 р., усі – внаслідок вогнепальних поранень кулями радянського зразка.
А 8 жовтня в місті відбулася велелюдна церемонія прощання з закатованими в червні 1941 р. людьми. Крім цього, Дубенська міськрада планує на місці злочину енкаведистів збудувати меморіальний комплекс пам’яті жертв тоталітарного режиму.

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора, з архіву і «Радіо Свобода»: червонозоряний танк на постаменті; 27 червня 1941 р., жінки розшукують серед трупів своїх рідних; останки жертв червоного тоталітаризму; велелюдне прощання з безіменними мучениками сталінізму. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

Піду на війну в перших лавах (14) - 40%
Для цього є армія, прикордонники, поліція і СБУ (6) - 17.1%
Буду підпільником (6) - 17.1%
Ми приречені на поразку (2) - 5.7%
Мене це не стосується (5) - 14.3%