Дороги служать людям

Дороги служать людям

Минулого року лісогосподарськими підприємствами облуправління лісового та мисливського господарства здано в  експлуатацію 52,5 км доріг, облаштовано 40 км дорожнього полотна, проведено утримання та ремонт 264,5 км існуючих лісових шляхів сполучення.

Розвиток мережі сполучення носить не лише лісівничий, екологічний та економічний характер. Дороги – це життя. Вони виконують важливу соціальну функцію – позитивно впливають на розвиток інфраструктури населених пунктів, сприяють життєдіяльності місцевих громад, що проживають на лісових територіях, скорочують віддалі між містами та селами, забезпечують цілорічний надійний транспортний зв’язок, значно понижують навантаження на основні магістралі області. Щороку силами лісівників прокладається понад півсотні кілометрів нових шляхів сполучення через лісові масиви.
За останніх 10 р. лісівниками Волині збудовано понад 600 км сучасних добротних лісових доріг, 40% яких облаштовано щебеневим покриттям.
Щорічно на розвиток і покращення лісотранспортної мережі витрачається до двох десятків млн грн.
– Вибір об’єктів, узгодження обсягів робіт, пов’язаних із фінансуванням, ремонтом, реконструкцією та будівництвом лісових доріг узгоджується з органами місцевого самоврядування, – наголошує начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко. – Безпосередню участь лісогосподарських підприємств у фінансуванні робіт, пов’язаних із утриманням доріг загального користування у належному стані, засвідчує і попенна плата за використання лісових ресурсів у місцеві бюджети. Це – мільйони гривень.
Зокрема, кожна селищна рада та ОТГ чітко знають суму, яку вносить держлісгосп, і в свою чергу зобов’язані частину цих коштів витрачати на утримання доріг у належному стані.
Також вагома частина коштів підприємств, а це також мільйонні вкладення, вноситься у вигляді податку за придбане ПММ (дорожній фонд).
З ініціативи управління керівники лісогосподарських підприємств проводять зустрічі з громадами місцевих рад, складають відповідні протоколи, де визначають строки, обсяги робіт, які необхідно провести на ділянках доріг, якими проводиться вивезення лісопродукції.
Щороку, згідно з узагальненими даними, лісівники Волині проводять грейдерування понад 400 км доріг. На окремих ділянках роблять підсипку щебенем або баластом.
Задля вирішення питання покращення доріг облуправління підписало меморандум про співпрацю з облдержадміністрацією, який передбачає залучення зацікавлених сторін та громадянського суспільства до процесу розвитку дорожньої інфраструктури і вважає його одним із пріоритетних напрямків спільної роботи.
У країнах Євросоюзу на тисячу гектарів лісових насаджень експлуатується 55-65 км лісових доріг, в Україні – 7-8, на Волині – 12 кілометрів. Проблема розвитку транспортної мережі лісових доріг в країнах ЄС вирішується державою, в Україні ці функції покладено на плечі постійних лісокористувачів».
Щонайперше державні підприємства Волинського ОУЛМГ приділяють увагу розвитку саме лісової інфраструктури.
– Ці дороги збудовано з системою водовідведення, влаштуванням кюветів, мостів, шлюзів, пожежних водойм, сіток проміжних складів лісопродукції, – розповідає Олександр Рибчинський, який безпосередньо відповідає за цю ділянку роботи. – У 2019 р., враховуючи непростий фінансовий стан підприємств, особлива увага акцентувалася утриманню на належному рівні існуючої лісової інфраструктури.
Звісно, лісові дороги щонайперше використовуються для догляду та охорони за лісом, вивезення стиглої деревини. У лісівників є навіть такий вислів: «Ліс возять не машини, а дороги». Але сьогодні ці шляхи ще й служать громадам, допомагаючи їм розвиватися.

Сергій ЦЮРИЦЬ.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

Ефективна протидія смертоносній інфекції. (4) - 8%
Нездатність адекватно реагувати на загрози. (10) - 20%
Відволікання уваги від чогось важливішого. (30) - 60%
Мене це не стосується. (0) - 0%