Королівські почесті

Королівські  почесті

Українці не вступають в Європу, а до неї повертаються: у цьому сенсі постать київської князівни та французької королеви Анни Ярославни найбільш показова.

У м. Луцьку з нагоди відзначення Дня міста у сквері на пр-ті Волі, 3 відкрито пам’ятник Анні Київській. Що за персона удостоїлася честі вшанування в центрі обласного центру Волині і чому наш край відвідав французький посол?

Київський князь Ярослав Мудрий був одним із перших євроінтеграторів в історії України, а європейські монарші родини вважали за велику честь для себе породичатися з представниками Київської Русі, яка була однією з найпотужніших держав тих часів.
Тому не лише сам князь одружувався з представницями «голубої крові», але й родичався з потужними правителями Середньовічної Європи. Зокрема, одна з його доньок від другого шлюбу зі шведською принцесою Інґіґердою – Анна, 1030 р. н. –  у Франції обвінчалася з королем Генріхом І (помер у 1060 р.). У 1053 р. королева українського походження народила сина Філіпа, який згодом також посів трон правителя цієї держави, а також Робера (помер малолітнім) та Гуго. У 1066 р. відбулася коронація Філіппа I, який став новим французьким королем.
Вдруге Анна Київська вийшла заміж за графа Рауля де Крепі-і-Валуа, котрий очолював феодальну опозицію до її колишнього чоловіка. Заради Анни Рауль покинув свою дружину Елеонору, але їхній шлюб Римо-католицька церква визнала незаконним. Коли ж у 1074 р. граф помер, Анна Київська повернулася до двору сина Філіппа й знову підписувала разом із ним французькі державні акти. 
Існує кілька версій про останні дні королеви та місце її поховання. За однією, Анна Київська таки повернулася до м. Києва, де й померла. За іншою – вона відійшла у Вічністьа після 1075 р., коли датована остання писемна згадка про неї.
Досі збереглися фрескове зображення Анни Київської в київському Софіївському соборі та пізніше скульптурне – на порталі церкви святого Вінсента в м. Санлісі. У цьому містечку є також і її могила, а також пам’ятник, подарований Україною в 2005 р.Шлях у Францію Анни Київської пролягав із Києва, ймовірно, через Волинь, але точно – до Кракова, Праги і Реґенсбурґа, а звідти – в королівську резиденцію Санлісі, що за 40 км. від Парижа.
Саме тому постать Анни Київської стала символом того, що українці не вступають в Європу, а до неї повертаються. Тож у рамках реалізації проєкту «Шлях Королеви», що передбачає встановлення пам’ятників Анні Київській у ключових містах Європи, і в м. Луцьку вирішили пошанувати славетну землячку.Пам’ятник, який створив скульптор Костя Скритуцький, минулоріч під час святкування Дня міста Луцьку подарувала київська громада. Автор ідеї – головний куратор «Anne de Kyiv Fest» Федір Баландін. Скульптура зображує українську княжну у вигляді юної дівчинки (адже саме дитячі її роки минули в м. Києві, бо у 18 років Анна одружилася з Генріхом I) із Реймським Євангелієм у руках. Вважається, що аж до періоду революції у Франції на ньому присягали всі наступні французькі королі.Вперше в Україні пам’ятник Анні Київській було відкрито в сквері на Львівській площі в 2016 р. у м. Києві. А торік, в рамках проєкту «Шлях Королеви», бронзові скульптури встановили в одному із найстаріших міст Бельгії – Арлоні, а також в королівській столиці Польщі – Кракові. Пам’ятник княжній встановлено також у Версалі та містах-побратимах Києва – французькій Тулузі і в столиці Індонезії – Джакарті.
Урочисте відкриття пам’ятника в м. Луцьку відбулося 12 вересня, у ньому взяли участь секретар міськради, виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт та Надзвичайний та Поважний Посол Французької Республіки в Україні Етьєн де Понсен. Очільник дипломатичної місії однієї з ключових держав ЄС під час зустрічі зауважив, що представники Посольства Французької Республіки в Україні ще жодного разу не бували в обласному центрі Волині, а історія французького та українського народів – тісно пов’язані. В усякому випадку, у Вітчизняній війні 1812 р. саме на боці армії Наполеона воювало чимало волинян, адже на той період наша територія входила до складу Польщі – союзниці Франції. На нинішньому етапі розвитку Париж та Київ – також стратегічні партнери.

Дар’я ОНІМОВА,
Світлана КОМА.

На фото Володимира ДАНИЛЮКА, відділу інформаційної роботи Луцької міськради та «Вікіпедії»: шлюб Анни і короля Генріха І (мініатюра «Хроніки Сен-Дені», ХІV ст.); королівська резиденція у французькому Версалі; французька делегація у міськраді; фреска з зображенням Анни Київської в Софіївському соборі м. Києва;  Григорій Пустовіт і Етьєн де Понсен біля пам’ятника Анні Київській у м. Луцьку.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (11) - 12.8%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (41) - 47.7%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (20) - 23.3%
Мене це не стосується. (11) - 12.8%