Пристрасті по Цадику

Пристрасті по Цадику


18-20 вересня прихильники святкували черговий Новий рік за іудейським календарем. Але через карантинні обмеження, введені Україною в результаті поширення Covid-19, іноземцям було заборонено перетинати кордони нашої держави. І почалося…


Виключення зробили тільки для дипломатів, спортсменів та деяких інших категорій громадян. Релігійні паломники в цей перелік не потрапили, хоча до 3 тис. шанувальників Цадика Нахмана, після домовленостей на найвищому рівні між Ізраїлем та Україною, все-таки отримали право відвідати м. Умань, де знаходиться його могила.

Могила засновника брацлавського хасидизму, святого раббі Нахмана (1772-1810 рр.) вже давно стала місцем паломництва послідовників його вчення. Вважається, що той, хто зустріне початок нового року Рош га-Шана біля неї, цілих 12 місяців буде здоровим та щасливим. В усякому випадку, хоча б раз за життя, але його шанувальники вважають за честь побувати в  українській Умані.

Щоправда, паломництво тривало до середини 1920 рр. минулого століття. Під час Другої світової війни могила була зруйнована, а в післявоєнні часи територія старого єврейського кладовища була забудована… житловими будинками. Послідовники Цадика Нахмана тільки в кінці 1980 рр.  ця справа завершили успіхом цю справу. Коли ж Україна стала Незалежною, м. Умань почали відвідувати тисячі паломників. Торік їх було, наприклад, понад 30 тис.

Така велика кількість відвідувачів дуже важко переноситься жителями невеликого містечка на Черкащині, де просто немає відповідної інфраструктури для їхнього розміщення. Не кажучи вже про інші особливості цього періоду, втім, люди вже звикли до масового паломництва євреїв.

Але карантинні обмеження таки далися взнаки. Кордони України до 21 вересня були фактично закритими для іноземців, урядовці Держави Ізраїль були про це вчасно поінформовані… Аж ні – вже транзитом через Білорусь десятки тисяч послідовників Нахмана вирішили таки приїхати в м. Умань. Коли ж на пунктах пропуску їх не пускали українські прикордонники, взялися до акцій протесту та навіть незаконного перетину держкордону. На ескалації ситуації спробували зіграти навіть зовсім одіозні особи. Наприклад, білоруський диктатор Аляксандр Лукашенко запропонував паломникам надати автобуси для безперешкодної поїздки на святе місце та в зворотньому напрямку, що також не могло бути сприйнятим офіційним Києвом.

Тож виникла нова, зовсім неочікувана, ескалація міжнародної ситуації, на якій недруги України готові погріти руки. І це тим більш прикро, що Держава Ізраїль на своїй території запровадила ще жорсткіші, ніж у нас, обмеження та заборони. В усякому випадку, один із волинян не поїхав на похорон рідної сестри тільки тому, що в разі прильоту на Землю Обітовану він одразу б потрапив на 14 днів на повну ізоляцію. Тож будь-який сенс поїздки, щоб попрощатися з рідною людиною, відпав сам по собі. А щоб порушити заборони в Державі Ізраїль, то така думка мало кому в голову приходить…

Пригадуєте трагічний випадок із нашим земляком, який із друзями на карантині вирішив покупатися в морі і, остерігаючись появи поліції, заплив на глибину, де й загинув?

Отож бо… Заборони, якщо вони є, повинні стосуватися всіх, а порушників треба карати, незалежно від віросповідання та громадянства…

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Агенції ZIK: могила Цадика Нахмана в м. Умані.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

Піду на війну в перших лавах (14) - 35.9%
Для цього є армія, прикордонники, поліція і СБУ (7) - 17.9%
Буду підпільником (7) - 17.9%
Ми приречені на поразку (3) - 7.7%
Мене це не стосується (5) - 12.8%