Лікарня чи больниця?

Лікарня чи больниця?

Чи здатні зміни назви та власника райлікарні у м. Ківерці не тільки врятувати цей медичний заклад, але й перетворити його на сучасну та доступну для громадян установу? І куди будуть їхати мешканці великої кількості сіл району та з самого міста: в лікарню чи больницю?

З19 жовтня ц. р. мешканці Ківерцівського р-ну живуть в умовах жорстких обмежень «червоної» карантинної зони через Сovid-19.  Багато в чому життя та здоров’я мешканців району залежать від успішної діяльності найголовнішої медичної установи. Чи готова райлікарня ефективно працювати в екстремальних умовах і чи не загрожує їй, врешті-решт, ліквідація?
Ще наприкінці березня ц. р. комунальне некомерційне підприємство «Ківерцівське районне територіальне медичне об’єднання» Ківерцівської районної ради (така офіційна назва колишньої ЦРЛ, у назву статуту якої, щоправда, внесено зміни через відокремлення закладу в смт Олика, і тепер це, по суті, знову райлікарня, – ред.) на основі розпорядження Кабінету Міністрів України включене до переліку 240 закладів держави для госпіталізації пацієнтів з Сovid-19. Це – лікарні першої хвилі, які першими приймають пацієнтів із коронавірусом.
«Вибір цих лікарень є спільною позицією голів облдержадміністрацій, МОЗ та Національної служби здоров’я України. Пріоритетним критерієм вибору визначено безпеку пацієнтів. Щоб госпіталізовані з Сovid-19 пацієнти отримували всі необхідні медичні послуги без необхідності переведення до іншої лікарні при погіршенні стану. А ті пацієнти, які потрапили до лікарні з приводу інших захворювань, не перетиналися з інфікованими коронавірусом пацієнтами та безпечно проходили лікування. Відповідно до даних, які отримала НСЗУ від вищезгаданих закладів, всі вони мають необхідне обладнання, щоб надавати допомогу хворим на коронавірус», – так охарактеризували стан медустанови в МОЗ ще 29 березня ц. р.Проте адмінтерреформа таки втрутилася в розмірений багаторічний ритм роботи, яким опікується так само незмінний керівник Михайло Слижук. 18 серпня депутати Ківерцівської райради на позачерговій сесії вирішили передати медустанову на баланс… Ківерцівської ОТГ. Це відбувалося ніби як у зв’язку з реформою Ківерцівського р-ну, якого як такого скоро не буде, адже він увійде в межі Луцького. 
«Коли стартувала медична реформа, у Ківерцівській райлікарні відділення не закривали, а об’єднували, – розповідала влітку журналістам «Суспільного» медична директорка закладу Наталія Круцько. – Травматологічне відділення укрупнили з хірургічним, терапевтичне – з дитячим. Зараз у лікарні працює 350 людей, 6 відділень та поліклініка». 
Проте будь-яка реформа без належного фінансування приречена на провал. Бо в яку суму Ківерцівській ОТГ обійдеться утримання лікувального закладу – не рахували, сказав «Суспільному» нині діючий Ківерцівський міський голова Володимир Жгутов. З його слів, з місцевого бюджету готові оплачувати комунальні послуги. Медичні послуги «оплачуватиме Національна служба здоров’я України». А НСЗУ, як відомо, платить тільки за послуги, котрі медики можуть реально надати. І тут йдеться не лише про кваліфікований персонал, а, головним чином, про медустаткування та розхідні матеріали до нього…
Утім, є в нинішньому райцентрі серед депутатів і ті, хто вважає, що передача медустанови з районної власності до ОТГ – ледь не шкідлива. Наприклад, депутатка райради Тамара Чигрин (запам’яталася журналістам області участю в знищенні газети «Вільним шляхом», – ред.) у розмові з представником одного з видань заявила:«Коли я працювала заступницею голови районної ради, часто відвідувала лікарню, хотілося все зробити, щоб вона ставала кращою. І тепер, як кажуть, тримаю руку на пульсі. На мою думку, біда в тому, що районна влада не може змиритися зі змінами, які виникли в процесі реформ. Замість того, щоб допомагати колективу, районне начальство вставляє палки в колеса… Медики сподіваються, що зможуть перейти «під крило» Ківерцівської міської ОТГ. Але всі організаційні питання потрібно вирішувати вже зараз: змінювати підпорядкування, спільно з керівництвом ОТГ розробляти стратегію розвитку Ківерцівської лікарні, подавати документи в НСЗУ. Адже бюджети формуються восени і якщо зволікати, то можна втратити цілий рік». 
Щоб з’ясувати, в яких умовах наразі функціонує КНП «Ківерцівське районне територіальне медичне об’єднання» Ківерцівської районної ради, нещодавно установу відвідав зі своєю командою народний депутат України Валерій Стернійчук. Буквально перед входом у нове поліклінічне відділення, два перших поверхи якого займає інфекційне відділення для коронавірусних пацієнтів, і відбулася предметна розмова з Наталією Круцько.
Чому саме з Наталією Стефанівною? Бо гендиректор термедоб’єднання Михайло Слижук уже тривалий час перебуває на лікарняному, тож повноваження керівника виконує саме вона. Одні кажуть, що Михайло Васильович таким чином ховається від звільнення з посади. Інші переконують, що об’єктивні причини для майже 4-місячного лікарняного є…
Наразі представниця лікарні стверджує, що, попри катастрофічне недофінансування з місцевих бюджетів, комунальне підприємство продовжує працювати, в основному, використовуючи власні ресурси та допомогу меценатів. В усякому випадку, хоча й МОЗ у березні стверджував, що в м. Ківерці «є все необхідне», Наталія Круцько стверджує: те ж переобладнання двох поверхів поліклініки під інфекційне відділення для хворих на коронавірус проводилося не за бюджетні кошти. Як і комплектація палат усім найнеобхіднішим. Хоча проблеми залишилися. Наприклад, у лікарні відсутня централізована система підведення кисню до ліжок із важкохворими… Ну, а старий рентгенапарат 1978 року випуску, який досі «на озброєнні» ківерцівських лікарів, особливо в умовах наступу коронавірусу, це, погодьтеся, ні в тин, ні в ворота. Бо ж на території району є чимало інших лікувальних та оздоровчих закладів, пацієнти яких також мають право на таку послугу…
У лікарні, як запевнила Наталія Стефанівна, ефективно використовують буквально кожну копійку. В усякому випадку, і будівництво та ремонт корпусів, і спорудження власної водонапірної башти, й інші заходи, все це було зроблено, в основному, не за районні чи міські кошти. Навіть сонячні батареї, які торік влітку встановлені на даху лікарні і дозволяють зекономити на традиційній електроенергії до 240 тис. грн на рік, і ті були придбані та змонтовані з допомогою благодійників, причому – з-за меж області. Обладнання доставив на рідну Волинь Президент МГО «Волинське братство» Сергій Шевчук…
Представниця райлікарні також стверджує, що всі 333 працівники установи трудяться сумлінно і не покладаючи рук. І якби в установи було обладнання, з допомогою якого можна було б надавати широкий спектр оплачуваних НСЗУ послуг, стан справ був би кращим. Або якби хоча б місцевий бюджет краще ставився до районного закладу охорони здоров’я… І що ця лікарня займає 5 місце в області з ефективного використання виділених фінансових ресурсів, теж, на переконання Наталії Стефанівни, свідчить про високий рівень роботи адміністративного персоналу.
На запитання, як складаються стосунки медустанови з представниками обласної влади і, зокрема, депутатами, Наталія Стефанівна прямо відповіла: бажали б бути кращими. В усякому випадку, Ківерцівщина в 2015 р. делегувала в обласну раду чи не найбільше з усіх районів депутатів – аж 7. А от неодноразові звернення в усі інстанції, включаючи місцевих депутатів і навіть МОЗ, проблему придбання нового флюорографа так і не вирішили… Всі тільки обіцяли…
Щоб детальніше з’ясувати, що очікує Ківерцівську райлікарню та який вбачається вихід із критичної ситуації, редакція звернулася до голови райдержадміністрації Алли Гонтар.  
«Найперше, що треба змінити, так це менеджмент цього медзакладу, – вважає Алла Анатоліївна. – Бо проблем направду багато: необхідне нове, сучасне медичне обладнання, залучення фахових спеціалістів (в тому числі й повернення тих, хто залишив заклад, бо не бачив тут перспективи), відновлення роботи цілодобової аптеки, обдерті стіни  та багато інших моментів, які на сьогодні в незадовільному стані.
На мою думку, першочергово, для того аби медичний заклад отримав «нове дихання» необхідно провести прозорий, відкритий конкурс на посаду керівника, як це передбачено чинним законодавством. Переконана, саме від керівника, який має бути ефективним менеджером, залежить подальший успіх та розвиток установи. 
Друге – здорова атмосфера в колективі. Люди, які там працюють, мають працювати в достойних, комфортних  умовах, почувати себе захищеними та впевненими у завтрашньому дні, мати усе необхідне для надання пацієнтам якісних послуг та можливість розвиватися.
Також, важлива ефективна співпраця з органами влади, депутатами усіх рівнів. Адже, лише спільними зусиллями можна вирішити найскладніші проблеми, які є багато років у нашій лікарні.  
Нещодавно, заклад зі спільної районної власності перейшов до комунальної власності Ківерцівської міської ОТГ. Тож, бажаю майбутнім  переможцям місцевих виборів – майбутньому очільнику громади та депутатському корпусу – виважених рішень, успішних дій задля того, аби медичний заклад не лише зберегти, а й значно покращити рівень надання медичних послуг жителям нашого краю.
Щиро сподіваюся на конструктивну співпрацю та готова долучитися до створення сучасної медичної установи з якісними послугами доступними для кожної людини.  Якісні медичні послуги – врятовані життя ківерчан! Чи є щось важливіше?! 
На завершення конструктивної розмови Валерій Стернійчук запропонував Наталії Круцько письмово викласти свої пропозиції щодо виходу з кризи та порятунку лікарні, а також долучитися до роботи в групі фахівців, які допоможуть на місцевому та центральному рівні врятувати Ківерцівську центральну лікарню та дати їй нове життя. Але для цього повинна долучитися громада, яка в першу чергу має бути зацікавленою, аби на Ківерцівщині функціонувала доступна для людей і сучасна медична установа.

Роман УСТИМЧУК.

На фото автора: один із корпусів райлікарні; стара вивіска; Наталія Круцько (справа) розповідає про стан справ; швидка на території медустанови.

P. S. А що далеко не все ідеально в цій лікарні, свідчить і такий характерний факт. Буквально на території медустанови знаходиться одноповерхова непримітна споруда з білої силікатної цегли. Двері в ній майже завжди відкриті, адже, на превеликий жаль, у райлікарні продовжують помирати люди… А власниця Центру ритуальних послуг – Ніна Миколаївна – не лише на оголошенні подає номери своїх мобільних телефонів, але й пропонує родичам новопреставлених пацієнтів всі необхідні для поховання небіжчиків атрибути – від хрестів до домовин…
Утім, у Ніни Миколаївни, вочевидь, виникло чимало недругів, тому хтось роздрукував певну кількість антиагіток із її портретом та всюди порозклеював. Там і про «візитки для поліцейських», і про «ключі від моргу», і про ніби то завищені ціни на послуги, і таке інше…
В усякому випадку, чинне законодавство забороняє передвиборну агітацію в бюджетних установах. Утім, не заохочує воно й антиреклами… Тому, поза всіляким сумнівом, уповноважені на те органи повинні і домогтися ліквідації антиреклами про Ніну Миколаївну як кандидатки в депутати від однієї з партій, і перевірити викладені в листівках аргументи… Насамперед, керівництво райлікарні, якому скоро доведеться працювати в умовах співфінансування з Ківерцівською ОТГ.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

Піду на війну в перших лавах (14) - 40%
Для цього є армія, прикордонники, поліція і СБУ (6) - 17.1%
Буду підпільником (6) - 17.1%
Ми приречені на поразку (2) - 5.7%
Мене це не стосується (5) - 14.3%