Книга про будні ракетників

Книга про будні ракетників

Мемуарна скарбниця області нещодавно поповнилася ще однією книгою «Ракетні війська стратегічного призначення на Волині».

Це колективна праця багатьох людей, доля яких звела з найпотужнішою зброєю крилатого зразка. Саме їх спогади і лягли в основу військово-історичного та науково-популярного видання, яке упорядкував Валерій Іовлєв. У ньому доступною мовою викладено історію дислокованої в нашому краї ракетної дивізії, розказано про будні військових, яким випало обслуговувати таку грізну зброю.
Презентація книги «Ракетні війська стратегічного призначення на Волині» відбулася в приміщенні Товариства сприяння обороні України. На захід запросили членів ради громадської організації «Ветерани ракетних військ стратегічного призначення Волинської області», авторів спогадів та їх упорядника Валерія Іовлєва, головного спеціаліста управління з питань оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації Юрія Загорулька, проректора з науково-педагогічної роботи та моніторингу якості освіти Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, доктора  історичних наук, професора Олександра Дем’янюка, краєзнавця Волинського регіонального музею Українського війська та військової техніки Василя Карпюка.
Книга представляє собою популярне військово-історичне видання, яке оповідає про створення та розвиток на території 3-х західних областей України (Волинської, Львівської і Хмельницької) 37-ї гвардійської Севастопольської орденів Леніна, Кутузова II ступеня дивізії Ракетних військ стратегічного призначення (РВСП) на тлі історичних подій другої полови XX століття.Ця тема обставлена такими подробицями, що може захопити не тільки фахівців військової історії, але й молодь, яка сьогодні не байдужа до сучасної техніки, особливо в галузі ракетобудування. Крім того, на прикладі старшого покоління, та ж сама молодь може взяти для себе зразки синівського ставлення до своєї Батьківщини, сумлінного служіння їй у важкі для неї часи.
У вступному слові голова ради громадської організації Олександр Івасюк поінформував про її діяльність, члени якої беруть активну участь у військово-патріотичному вихованні молоді. Вони, зокрема, зустрічалися з учнями Луцької ЗОШ № 5, студентами національних університетів: Волинського  ім. Лесі Українки та Луцького технічного, курсантами Волинського ліцею з посиленою військовою та фізичною підготовкою. Саме з ініціативи Олександра Івановича і розпочалася робота над створенням книги-літопису про будні ракетників.
– Потрібно сказати, що на цей час вже була серйозна розробка з історії 37-ї ракетної дивізії, яка увійшла в історичний нарис Вінницької Червонопрапорної 43-ї ракетної армії (РА) разом з іншими дивізіями, що входили до її складу, – ділиться роздумами Олександр Івасюк. – Нарис опубліковано у 2010 році. Здавалося б, є, і що ще треба? Однак ми порахували, що наша 37-а РА заслуговує більш широкого висвітлення. Треба, щоб поряд з документами, заговорили учасники, творці, виконавці цих документів. І не тільки вищої ланки. У книзі своїми спогадами діляться офіцери управління, молодші командири та військовослужбовці інших різних служб. Це те, що перетекло через конкретні дивізії, полки, дивізіони, служби. Ми намагалися зробити авторський колектив настільки масовим, щоб у читача виникло відчуття, ніби про себе говорить сама дивізія! Це типова історія виникнення та розвитку армійського з’єднання передового виду військ, яка починалася в середині минулого століття під впливом революційних змін в засобах ведення війни, а саме: створення ядерної зброї і нових її носіїв – ракет.
Мова йде про Ракетні війська стратегічного призначення (РВСП), які відіграють особливо важливу роль у забезпеченні обороноздатності держав, як їх своєрідний щит.
В Україні таким щитом була Вінницька Червонопрапорна 43-тя ракетна армія (РА), до складу якої входила і 37-а гвардійська Севастопольська орденів Леніна і Кутузова II ступеня ракетна дивізія – героїня нашої розповіді.Сьогодні Україна позбавлена свого оборонного щита, в добровільному порядку відмовившись від нього.
24 жовтня 1991 Верховна Рада прийняла заяву «Про без’ядерний статус України», спрямовану на повне знищення ядерного озброєння і компонентів його базування на території України. Практично до 1994 року з бойового чергування були зняті і розформовані всі ракетні підрозділи в Україні.
Присутні з увагою вислухали упорядника колективного збірника Валерія Іовлєва, доктора історичних наук, професора Олександра Дем’янюка, авторів спогадів полковника Миколу Толока та підполковника Геннадія Пупишева. 
Гостям на згадку від імені громадської організації «Ветерани ракетних військ стратегічного призначення Волинської області» та авторського колективу вручено книги. Виданням також зацікавилися у Києві, Вінниці, Хмельницькому та Первомайську Миколаївської області.
Книга, на думку полковника Олександра Івасюка, спонукатиме ветеранів-ракетників ще активніше працювати над підвищенням військово-патріотичного виховання молодого покоління.

Олег ЛОКАЧУК.

На фото Віктора РАЙОВА: Олександр Івасюк; на марші; обкладинка книги.   • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Голова, бо обраний всенародно. (0) - 0%
Депутати, адже можуть його звільнити. (0) - 0%
Виборці, бо вони носії влади. (0) - 0%
Мені байдуже. (1) - 100%