Девальвація… Тризуба?

Девальвація… Тризуба?

 

Дещо про лева з червоними кігтями, понурого козака, архистратига Михаїла та Великий Герб України…


Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко повідомив про конкурсу на кращий ескіз Великого Державного Герба, і це одразу викликало шквал дискусій. Бо, незважаючи на оптимізм урядовця, остаточний варіант викликав чимало критики.

Отже, Мінкульт спільно з Мін’юстом ухвалили результати конкурсу, який провело державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти на чолі з Андрієм Гречилом, автором Малого герба – Тризуба.

«Усі є фахівцями з геральдики, історії, юриспруденції та мистецтвознавства. Загалом до конкурсу було допущено 112 робіт. Журі презентувало своє рішення сьогодні на засіданні Оргкомітету. Першу премію отримав проект Олексія Кохана. Ескіз-переможець містить обов’язкові елементи для великого Державного Герба, зокрема: герб Війська Запорозького, воїна-козака, лицаря з мушкетом та знак Княжої держави Володимира Великого, тобто Малий Державний герб», – написав Олександр Ткаченко.

Наступний крок – Мін’юст має підготувати проєкт Закону України «Про державні символи» та передати його в парламент. Якщо народні депутати підтримують цей вибір конституційною більшістю – відповідний ескіз буде офіційно оформлений як Великий Державний Герб.

Але чи підтримають саме цей варіант у Верховній Раді України? Сумнівно.

Проросійські сили, звичайно, будуть робити все, щоб применшити значення Тризуба, який у цьому варіанті й так загубився між різними елементами і став майже непомітним. А патріотичні народні депутати звернуть увагу на явний художній несмак цього варіанту…

Викликають здивування не лише символи, які лягли в основу затвердженого проекту, але й способи їх вираження. Чомусь із усіх варіантів зображення козака вибрали найсумніший. Не знавці тонкощів геральдики критикують червоні кігті в галицького лева. Представники не тільки інших релігій, але й навіть православ’я, закидають присутність Архистратига Михаїла на Державному Гербі світської країни… Ну, а найбільш запеклі опоненти дотинають тим, що синьо-жовтий прапор знаходиться десь унизу і ледь не під ногами в тварини і святого…

Крім цього іншого, журналісти-розслідувачі знайшли й чимало підводних течій, які супроводжували процес ухвалення рішення. Зокрема, першу премію в розмірі 100 тис. доларів США отримала група авторів, яка наближена до… голови журі. Власне, така гігантська як на наш час сума гонорару – теж викликає подив…

Тож яким буде Великий Державний Герб нашої держави, залежить від парламенту. Як на мене, нинішній Тризуб – найкращий варіант.І якщо його доповнювати, то хіба що гербами всіх областей України та АР Крим, а не якимось хитросплетінням символів, які не є рідними для всієї багатонаціональної та квазірелігійної країни. 

Тим паче, що Олексій Кохан у молоді роки активно малював карткатури проти Української державності...

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото з відкритих джерел: запропонований проект Великого державного Герба України.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

«Чи готові ви в разі збройної агресії Росії на Волинь зі зброєю в руках боротися з окупантами?».

Піду на війну в перших лавах (14) - 35.9%
Для цього є армія, прикордонники, поліція і СБУ (7) - 17.9%
Буду підпільником (7) - 17.9%
Ми приречені на поразку (3) - 7.7%
Мене це не стосується (5) - 12.8%