«Олицька Переберія» в стилі Середньовіччя

«Олицька Переберія» в стилі Середньовіччя


Замок Радзивіллів у селищі Олика Луцького (раніше – Ківерцівського) р-ну вперше відкриють для відвідування туристів уже 28 червня ц. р. Організатори вже приготували для цієї події чимало сюрпризів…


Починають із представлення внутрішнього двору замку фортифікаційного типу. Як розповів «Суспільному. Волинь» голова Олицької селищної ради Олександр Прендецький, благоустроєм території навколо замку та подвір'я займається громада.

Уперше ворота замку відкриють для містян та гостей на День Конституції України. Зі слів голови громади, 28 червня 2021 р. у замку планують провести фестиваль «Олицька Переберія» в стилі Середньовіччя.

«У день відкриття замку для туристів – відвідувачів пускатимуть винятково на територію, а приміщення палацу будуть закриті», – говорить директорка Волинського краєзнавчого музею Оксана Важатко.

«Із її слів, для відвідувачів будуть доступні екскурсії – оглядова та театралізована підземеллями, а також музейна зона з гутірками, лекторії, майстер-класи, банерна виставка з історією замку. Як розповіла волинська дослідниця історії Тетяна Яцечко-Блаженко, Олицький замок почав будувати князь Микола Радзивілл «Чорний» у XVI  ст. Справу продовжили нащадки. Згодом приміщення тричі реконструювали. З її слів, останнє відновлення розпочалося у 1880-му та тривало 30 років», – зазначає «Суспільне. Волинь».

Зайшовши через центральні ворота, відвідувачі потраплятимуть у внутрішній дворик, навколо якого чотири палаци. Усі вони поєднані між собою: один триповерховий, інші у два поверхи. Окрім помешкань, тут були виробничі приміщення.

«Збереглися до нашого часу зображення інтер’єру – китайська зала. На фото кінця XIXст. можемо побачити китайський салон. Усі меблі були привезені з Китаю», – зазначила Тетяна Яцечко-Блаженко. – Замок зруйнували в 1760 р. російські війська, які переслідували правителя Радзивіла».

Це стало реакцією Москви на спробу поляків отримати Незалежність методом народного повстання проти окупаційних імперських режимів.

Під час Першої світової війни маєток зазнав чергового спустошення, а найбільше постраждав «за перших совєтів» у 1939-1941 рр., коли більшовики розмістили в ньому військову частину, а цинічні офіцери та солдати всю зиму опалювали приміщення грубками, куди кидали… унікальну бібліотеку власників замку…

Згодом тут був промисловий майданчик, а потім розмістили психлікарню для душевнохворих. Утім, саме цей медзаклад по суті і врятував комплекс споруд від остаточної деградації…

Тепер настав час взятися за капітальну реставрацію. На жаль, столичні чиновники умови участі в президентському проекті «Велике будівництво» виписали таким чином, що кошти на споруди комунальної власності не виділяються, на що представники Волині звернули увагу Голови Верховної ради України Дмитра Разумкова під час його недавнього перебування в області. Тож будуть вносити корективи.

«Гроші на реставрацію замку планували отримати із Держбюджету, – повідомив голова облради Григорій Недопад.  – Заявку на це подавали, проте отримали відмову через те, що фортеця є комунальним об'єктом, а не державним. Із приводу фінансування відновлення палацу наразі тривають перемовини».

Процес передачі замку від медзакладу на баланс обласного Краєзнавчого музею триває, процедуру планують завершити цього літа, додала директорка музею Оксана Важатко.

Тож «Олицька Переберія» в стилі Середньовіччя у День Конституції України стане першим публічним заходом, покликаним відродити колишню славу князівського маєтку. Закономірно, що в ньому візьмуть участь і представники Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку, країни, котра надає системну допомогу у відновленні комплексу духовних та архітектурних святинь у волинському смт Олика.

Світлана КОМА.

На фото «Суспільного. Волинь»: внутрішній дворик замку Радзивіллів.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Голова, бо обраний всенародно. (10) - 15.4%
Депутати, адже можуть його звільнити. (18) - 27.7%
Виборці, бо вони носії влади. (25) - 38.5%
Мені байдуже. (10) - 15.4%